Jedalnicek pri chudnuti

Diskusia o tom, čo variť, piť a jesť... Ako upraviť stravu v diéte, v objemovke atď.

Moderátori: Italiano, mireceq, erik209

Jedalnicek pri chudnuti

Odoslaťod lilika » Po Nov 03, 2008 6:45 pm

Zdravim, chcela by som sa skor spytat na nejake vseobecne zasady pri (nie prilis) redukcnej diete (a ench ej nejaka zmen,a po tych 90% tem na objemovky :) )...

No, v kazdom pripade, uz mi bolo poradene aby som znizila prijem kalorii, ale mohli by ste mi napr. aj povedat ake typy/druhy jedal su vhodne?

Napr.
*mala by som sa drzat zasady 5xdenne jest v malych davkach, alebo by som to mala nejako zakomponovat s cvicenim (pred/po treningu sa najest), atd...
**co sa tyka ovocia/zeleniny - mala by som obmedzit aj tu prijem? alebo stale plati mytus, ze zel/ovo je proste zdrave a moze sa jest na kila?
***su nejake druhy zele/ovo, kt. by som sa mala radsej vyvarovat?
****vlaknina-- aj tu mam taku dilemu, ked ma obcas prepadne hlad, mam vzdy po ruke tie vlakinove "polyesterove" chleby/raciolky....tie by sa tiez mali jest s dostatocnou mierou,alebo clovek si ich moze dopriat aj viac?
*****a co sa tyka pitneho rezimu? radsej vypit 3 litre vody, alebo tiez s mierou (nech sa organizmus prilis neodvodni?)

Diky!
(viac otazok ma teraz nenapadne, ale urcite sa este nejake najdu)
Obrázok používateľa
lilika
Začiatočník
Začiatočník

Založený: Št Mar 06, 2008 4:18 pm

Re: Jedalnicek pri chudnuti

Odoslaťod cyan » Po Nov 03, 2008 11:06 pm

lilika napísal:Zdravim, chcela by som sa skor spytat na nejake vseobecne zasady pri (nie prilis) redukcnej diete (a ench ej nejaka zmen,a po tych 90% tem na objemovky :) )...

No, v kazdom pripade, uz mi bolo poradene aby som znizila prijem kalorii, ale mohli by ste mi napr. aj povedat ake typy/druhy jedal su vhodne?

Napr.
*mala by som sa drzat zasady 5xdenne jest v malych davkach, alebo by som to mala nejako zakomponovat s cvicenim (pred/po treningu sa najest), atd...
**co sa tyka ovocia/zeleniny - mala by som obmedzit aj tu prijem? alebo stale plati mytus, ze zel/ovo je proste zdrave a moze sa jest na kila?
***su nejake druhy zele/ovo, kt. by som sa mala radsej vyvarovat?
****vlaknina-- aj tu mam taku dilemu, ked ma obcas prepadne hlad, mam vzdy po ruke tie vlakinove "polyesterove" chleby/raciolky....tie by sa tiez mali jest s dostatocnou mierou,alebo clovek si ich moze dopriat aj viac?
*****a co sa tyka pitneho rezimu? radsej vypit 3 litre vody, alebo tiez s mierou (nech sa organizmus prilis neodvodni?)

Diky!
(viac otazok ma teraz nenapadne, ale urcite sa este nejake najdu)

* 1 ci 2 ci 5 krat denne nie je z hladiska telesnej kompozicie rozhodujuce, rozhodujuce su kalorie a pomer zivin (bielkovin, sacharidov, tukov). Po treningu (najme s cinkami) je telo v rezime, ked absorbuje poskytnute ziviny primarne na doplnenie svaloveho glykogenu a neskor na obnovu "poskodeneho" tkaniva. Ak je denny kaloricky prijem v deficite, tak telo vyuzije energiu zo zasob (tukove vankusiky, alebo proteiny zo svalov [napr. glutamin]) a tento proces sa nazyva ludovo "rysovacka". Opacny proces, ked existuje kaloricky exces sa nazyva "objemovka" a vedie k budovaniu novej hmoty. Cele je to o tom, ci zjes menej ako spalis, alebo viac ako spalis. Zakony termodynamiky neoklames ziadnou prefikanou dietou.

Takze, co sa tyka poctu jedal, zavisi to od okolnosti a od toho, co tym sledujes. Niekto si radsej da 2-3 vacsie jedla, alebo 5-6 mensich, nebude to mat dramaticky vplyv pri "chudnuti".

Osobne, zjem vacsinu svojho denneho kalorickeho prijmu v jedlach okolo treningu, teda pred a po.

** zelenina je vo vseobecnosti lepsim zdojom vitaminov/mineralov ako ovocie. Ovocie je vlastne "snickersom" prirody, a ako kazde ine jedlo je "bohate" na kalorie (aj ked nie natolko ako skutocne sladkosti). Takze, tie kalorie musis zaratat do celkoveho denneho prijmu. Vyhodou zeleniny ako spargla, spenat, brokolica, salat je, ze obsahuje vela vitaminov, vlakniny, mineralov, a fytochemikalii a ma malo kalorii a pri nizkom kalorickom prijme poskytne pocit sytosti. Ovocie by som bral ako "sladkost" pri chudnuti.

*** zo zeleniny, mozno tak kaloricke veci ako kukurica a pod., ale je to otazka toho kolko kalorii si mozes za ten den dopriat. Ovocie, super sladkym veciam sa vyhybaj, staci si pozriet hodnoty v nejakych tabulkach. Ale osobne som schudol aj na 5-6 davkach ovocia za den, takze je to dost relativne v pomere k celkovemu dennemu kalorickemu prijmu.

**** tie raciolky nie su najidealnejsia volba, to si radsej daj nejaku zeleninu. Ten polyester je plny umelych latok, a vlakninu si zadovazis aj z inych zdrojov. Uhorky, mrkva, atd.

***** voda je velmi individualna zalezitost, ja vypijem bezne za den okolo 6-9 litrov tekutin. Okolo 3-4 litre su odporucana "davka" pre priemerne aktivneho jedinca. Navyse, cim viac a pravidelnejsie pijes o to menej vody telo drzi.

A este jedna rada, osobne by som sa najpv nevyhybal nijakym jedlam, len zmensil porcie oproti tomu co si jedavala doposial...a potom, by som este raz zmensil porcie....az nakoniec, by som zacal selektovat veci, ktore su prilis kaloricky bohate a nie prilis zasytia. (resp ich nahradzoval inymi) Ale vo vacsine pripadov, to vobec nie je zapotreby, ak potrebujes schudnut do 10 kg. Pridas nejake fitko a aerobku a hlavne vela vela trpezlivosti a vysledky sa dostavia a je dobra sanca, ze aj dlhsie zostanu.

prajem vela uspechov
cyan
čestný člen
čestný člen

Založený: Po Jún 23, 2008 12:28 pm

Naspäť na Výživa. Čo jesť?

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.

200 najnovšie...

nové správy

FC s automatickým záznamom cvičenia
Mailbergnut: Chcem to veľa urobiť. Neviete, čo robiť?

Výkonnostný tréning armáda/ozbrojené zložky
Mailbergnut: Chcem to dobre vedieť. Chcem sa veľmi pripojiť k armáde.

Citrulín malát +arginín ,Sú nebezpečné ?
jsturbo1994: Zdravím . Chcel by som sa opýtať že ako dlho je možné užívať kombináciu aminokyselín citrulín malát + arginín. Užívam 1 gram arginínu a 2400mg citrulínu.Tréning mam tri krát do týždňa. Beriem to kvôli prekrveniu aj na lepšiu erekciu. Ide...

Ako schudnut
secretadmirer451999: zdravicko. najlepsie je mat rovnovahu vo vsetkom. po precitani tohoto clanku co som si vygooglila na nete: www.vyzivovo.sk/ako-rychlo-schudnut/ usudzujem, ze je tpo hlavne o spravne nastavenej strave a cviceniu.mozno aj psychike... najlepsie je vsak kazdy postup konzultovat s lekarom, ktory moze...

Je moja tepova frekvencia v poriadku?
cintiqo: Zdravim bezci, mam 23 rokov, 170cm a cca 72kg. Teda nachadzam sa niekde na hornej hranici BMIcka, ale mam taku pevnejsiu postavu, cize mi bolo vseobecnou lekarkou povedane ze nemusim velmi chudnut. Behavam tak obcasne 2-4krat mesacne posledne 4 roky. Minuly rok...

Výkonnostný tréning armáda/ozbrojené zložky
joel2910: Zdravím, potreboval by som pomôcť s tréningovým plánom pre fyzické previerky k ozbrojeným silám (nešpecifikované). Disciplíny, ktoré potrebujem zlepšiť sú: Zhyby na hrazde nadhmatom (cieľ je min. 15-20) Sed-ľah za 2 minúty (cca 80x) Skok ďaleký z miesta (min. 250 cm a viac) šprint...

Beh, Bežecký plán
Andrej1225: Beh je vynikajúci "šport" Ale je celkom zložité sa naučiť správne behať. Každopádne určite treba behať viac ako 20 minút tak 4-5 krát do týždna https://fitness-life.sk/kardio-cviky-a-kardio-fitness-stroje/ https://fitness-life.sk/stacionarny-bicykel-rotoped-fitness/

Cim nahradit behanie? Bicykel?
Andrej1225: Podľa mna určite behanie, v podstate všetky tieto kardio cviky ako beh, bicykel, stepper a podobné sú vynikajúce Určite sa dočítaš viac v mojich článkoch https://fitness-life.sk/kardio-cviky-a-kardio-fitness-stroje/ https://fitness-life.sk/stacionarny-bicykel-rotoped-fitness/

Schudol som ale brucho a stehná ostali
Andrej1225: Ahoj určite by sisi mal prečítať o tomto článku je to o Kardio cvičení chudnutí a myslím si že by ti mohol pomôcť aj pri tvojom probléme https://fitness-life.sk/kardio-cviky-a-kardio-fitness-stroje/ https://fitness-life.sk/stacionarny-bicykel-rotoped-fitness/

Veľtrh FIBO 2018
Fitline: Plánujete sa zúčastniť najväčšieho svetového veľtrhu FIBO 2018 v nemeckom Kolíne nad Rýnom, ktorý sa koná v dňoch 12. 4. - 15. 4. 2018? Ak áno, tak v tom prípade si môžete bezplatne objednať vstupenku. Stačí keď vložíte uvedený kód...

FC s automatickým záznamom cvičenia
Didakonut: Ďakujeme vám za odkaz. Bolo to pre mňa veľmi užitočné. Pomohlo mi to veľa.

Najlepsia dieta / Ktora dieta funguje?
Didakonut: Rád by som tiež vedel. Aké je najlepšie jedlo?

Nohavice pre obezneho
Potkan21: Viem že otázka bola položená už dávno ale možno to niekomu pomôže...ja som mal rovnaký problém a na moje prekvapenie našiel som v Kiku (samozrejme nečakajte nejakú extra kvalitu)..prípadne možno by mali niečo aj v oddelení obečenia Tesco. Priateľka kupovala...

sluchadla do vody
samanta88: Poradíte mi sluchadla do vody, s ktorými si zaplávem? /samozrejme vodotesne a bezdratove/

Skolióza
jakub55577: Nazdar, chcel by som sa spýtať mám skoliózu(vikrivenia chrbtice do boku) doktor mi povedal že to mám z cvičenia.Mám pokračovať v cvičení ďalej a vynechať tvrdý tréning na chrbát alebo necvičiť vôbec až kým nedôjde k náprave ? Ďakujem za...

diplomka, help!
Ptech: Pomozte, prosím, s diplomovou prací na téma Suplementy ve výživě rekreačního sportovce vyplněním stručného dotazníku. https://www.survio.com/survey/d/Y8O1Y1P9G7C2N7M9K Díky.

ZAVRATE - Problemy s zaludkom ???
CinGy: Rad by som sa podelil o moje problemy. Mozno uz niekto nieco podobne riesil a bude ma vediet nasmerovat, pretoze mam pocit ze moja dotorka iba tápe. (zial kazdy nevie vsetko) Asi tak mesiac dozadu som mal "zachvat'' (ak to...

Cim nahradit behanie? Bicykel?
Lubosza85: Ahojte potreboval by som velmi pomoct. Zacal som behat asi pred dvoma mesiacmi 5km striedanie 3km beh a dva km rychla chodza. Moja vaha je 110km a 186cm mam obezitu a chcem s tym nieco robit a behanie v zime...

osobná váha
radokratky: Neraz počujem vetu “bojím sa odvážiť”. Hovoria ju ľudia, čo nechcú vidieť pravdu, takže sa toho neboj a váhu vždy zapisuj, to je veľmi doležité, a kúpa váha je tiež teda dobrým krokom a investíciou

osobná váha
samanta88: Vytrvaj, hlavne to nevzdávaj! Váhu mozem poradit túto http://www.orava.eu/produkty/osobna-starostlivost-a-zdravie/osobne-vahy/item/991-digitalna-osobna-vaha-ev-500-bt. Umožňuje bezdrôtový prenos nameraných hodnôt do mobilného zariadenia cez Bluetooth. Táto metóda váženia je rýchla a presná a výsledok poskytuje za malý okamih. Naviac váha dokáže poskytovať cez smartfón aj ďalšie...